Historia pizzy

Historia pizzy

Najbardziej rozpoznawalną potrawą z włoskim rodowodem jest pizza. Jej historia sięga starożytności, a danie jest obecnie popularne na całym świecie. Jej skład i sposób przyrządzania ulegał wielu przemianom i był dostosowywany do wymogów danej epoki. Kto wynalazł i wypromował ten rodzaj jedzenia? (zobacz przy okazji Jak się ubrać na wyjście do pizzeri)

Pizza w starożytności

Pierwowzór pizzy można odnaleźć w starożytnym Egipcie. Sporą popularnością w tamtych czasach cieszył się cienki, okrągły chleb będący podstawowym środkiem żywienia większości ludzi. Sposób jego przyrządzania był bardzo prosty i polegał na wkładaniu specjalnego ciasta do pieca nagrzanego do wysokiej temperatury. Zdaniem badaczy pizza występowała również w starożytnej Grecji pod postacią płaskiego chleba smarowanego oliwą i czosnkiem oraz przyprawianego ziołami. Ten sposób żywienia przejęli w późniejszym czasie Rzymianie oraz Etruskowie. Kilka wieków później pizza stała się niezwykle popularna pośród włoskiej biedoty. W XVI wieku przyrządzały je osoby, które nie mogły sobie pozwolić na inny posiłek. W tamtych czasach danie ze względu na brak dodatków nie należało do sycących oraz specjalnie smacznych.

Gusta bogaczy

W XVII wieku pizza stała się przysmakiem osób bogatych. Do jej popularyzacji pośród wyższych klas społecznych przyczynił się rozwój importu oraz hodowli pomidorów. Nadały one daniu nowy smak i sprawiły, że zaczęto poszukiwać kolejnych dodatków mogących wzbogacić jej aromat. Jedną z najważniejszych dat w historii pizzy jest rok 1899 r. To właśnie wtedy powstała „Margherita” - pizza w barwach włoskiej flagi, będąca wyrazem szacunku dla królowej Małgorzaty. W jej skład wchodziła bazylia, mozzarella oraz pomidory. Od tego czasu pizza zdobywała coraz większą popularność i ewoluowała stając się posiłkiem dla wielu ludzi na całym świecie. Każdy z regionów Włoch specjalizuje się w przyrządzeniu jej określonego rodzaju.

Dowolne interpretacje

We Włoszech pizza jest uznawana za tradycyjny rodzinny posiłek. W znaczny sposób przyczyniła się ona także do popularyzacji tamtejszej kuchni oraz całego kraju. Przez kolejne wieki zmieniał się jej charakter, ale niektóre składniki zawsze pozostawały niezmienne. Największą zaletą tego typu jedzenia jest fakt, że każdy może przyrządzić ją na własny sposób. Istnieje wiele różnych możliwości przygotowania ciasta oraz wybrania swoich ulubionych dodatków. Pizza może być złożona z wszystkiego na, co przyjdzie nam ochota. Znajdziemy jej wersje zarówno z owocami morza, jak i tradycyjnymi włoskimi produktami lub serami. Jej skład jej wyrażeniem naszego nastroju oraz podejścia do życia.