Ciekawostki o pizzy

Ciekawostki na temat pizzy

Pizza to prawdziwy światowy fenomen. Danie opanowało cały świat i ciągle zdobywa nowych fanów. Pierwsze potrawy tego typu pochodzą ze starożytności i kryją przed sobą wiele tajemnic. Smak dania był udoskonalany przez wiele wieków, a obecnie w pizzy można znaleźć przeróżne dodatki. Czego z pewnością nie wiesz na jej temat?

  • Słowa „pizza” po raz pierwszy użyto we Włoszech około roku 997. Jej pochodzenie jest ściśle związane z łacińskim określeniem pieca. W ten sposób starożytni Rzymianie nazywali chleb który się w nim znajdował podczas wypiekania.
  • Osobę przygotowującą pizzę nazywa się „pizzaioli”.
  • Nieodłączny składnik pizzy – pomidory sprowadzano początkowo do Włoch z Peru i Meksyku. Dziś nikt nie wyobraża sobie bez nich tego dania.
  • Pierwsza pizzeria na świecie powstała w roku 1830 w Neapolu. Nazywała się „Antica Pizzeria Port'Alba” i działa do dziś na ulicy Via Port’Alba 18.
  • W Stanach Zjednoczonych pierwsza pizzeria została otworzona w Nowym Jorku w 1895 roku. Jej założycielem był emigrant z Włoch - Gennaro Lombardi.
  • Włoski ser mozzarella powstawał z mleka azjatyckich bizonów już od VII wieku. Do Włoch trafił na początku XVIII wieku.
  • Starożytni Grecy spożywali cienkie, wypiekane ciasto z przeróżnymi składnikami. Nazywali je plankuntos i prawdopodobnie przejęli je z kuchni babilońskiej.
  • W starożytnym Egipcie spożywano pieczone chlebki z ziołami, które przygotowywano w celu świętowania urodzin faraona.
  • Pizza była początkowo daniem biedoty i zanim stała się popularna na cąłym świecie, spożywali ją greccy i rzymscy chłopi.
  • Najbardziej rozpoznawalna pizza na świecie – Margharita powstała na cześć królowej Małgorzaty oraz króla Umberto I. Przygotował ją Rafaele Esposito będący właścicielem Pizzeri di Pietro e Basta Cosi,

Światowa kariera

Pizza jest aktualnie jednym z najbardziej lubianych dań na świecie. Jest potrawą, w której rozwój wkład miało wiele kultur, a jej różne postacie można znaleźć we wszystkich rodzajach kuchni. Danie doskonale wpisuje się w różne regiony oraz gusta i upodobania zamieszkujących je ludzi. Historia ludzkości jest ściśle związana z ewolucją pizzy. Nic nie wskazuje na to, by mogła ona w przyszłości zniknąć z naszych stołów. Kochają ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Każdy posiada swój sposób na jej przygotowanie i doprawienie. Dla wielu osób stała się ona sposobem na życie oraz największą pasją. Ilość lokali zajmujących się jej przygotowaniem stale rośnie. Dostęp do niej jest bardzo łatwy. Dodatkowo praktycznie każdy może sobie pozwolić na jej samodzielne przygotowanie w domu.

Zobacz kolejny wpis

Zobacz też Wyjście na pizze jak się ubrać