Warto wiedzieć

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o pizzy

Przez większość osób pizza jest traktowana jako prosty fast food. Danie to jednak skrywa wiele tajemnic i na stałe zapisało się w naszej kulturze. Przekonaj się jak powstała ta potrawa i jakie rekordy są z nią związane.

Brak pomidorów

Pierwsze wersje tego dania, które przygotowywali starożytni Grecy były zwykłymi, płaskimi bochenkami chleba. Smarowano je jedynie oliwą z czosnkiem oraz doprawiano ziołami. Sos pomidorowy pojawił się dopiero po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Od tego momentu jest on nieodłącznym składnikiem każdej pizzy.

Włoskie barwy

Jedna z najbardziej charakterystycznych odmian pizzy - Margherita powstała na cześć królowej Włoch - Małgorzaty Sabaudzkiej. Przygotował ją w roku 1889 neapolitański piekarz Raffaele Esposito. Składała się ona z pomidorów, mozzarelli oraz bazylii. Kolory poszczególnych składników miały symbolizować włoskie barwy narodowe.

Najdłuższa pizza

Pizzę o największej długości upieczono w Massie. Miała ona około 450 metrów długości oraz 40 centymetrów szerokości. W celu jej przygotowania musiano zbudować specjalny piec w kształcie tunelu. Proces pieczenia trwał ponad 7 godzin. Największa średnica

Charakterystyczne, okrągłe danie ma zazwyczaj około 30 centymetrów. W 1990 w Republice Południowej Afryki powstała pizza o średnicy 37,4 metra. Do jej przygotowania zużyto około 800 kilogramów sera, 500 kilogramów mąki oraz 900 kilogramów sosu pomidorowego. Wypiek ten znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Najdroższy wypiek

Najdroższą pizzę na świecie można zamówić we włoskim miasteczku Agropoli. W jej skład wchodzi ikra z tuńczyka, kawior, homar, langusta, ikra z tuńczyka oraz drogi koniak. Wyrób jest dostępny pod nazwą "Ludwik XIII" oraz kosztuje niebagatelne 8300 euro.

Najdalsza dostawa

17 listopada 2004 pewien mieszkaniec Melbourne w Australii, dokonał zamówienia w pizzerii Domino w Feltham pod Londynem. Zamówiona przez niego pizza pokonała 16950 kilometrów, a dostawa zajęła całe dwa dni.

Żelazne zasady

Stowarzyszenie Prawdziwej Neapolitańskiej Pizzy opracowało zasady dotyczące tego wypieku. Za prawdziwe uznawane są jedynie dania, których podkład to ręcznie wyrabiana marinara albo margherita. Dodatkowo pizza nie może mieć więcej niż 35 cm średnicy. Jej pieczenie może odbywać się wyłącznie w piecu opalanym drewnem.

Certyfikowany smak

Według Unii Europejskiej za tradycyjny, gwarantowany specjał uznano trzy rodzaje pizzy neapolitańskiej: marinarę, margheritę oraz margheritę extra.

Dochodowy biznes

Pizza jest obok hamburgerów ulubionym daniem wszystkich Amerykanów. Można ją spotkać praktycznie wszędzie, a jej obraz został utrwalony w popkulturze. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się 3 miliardy pizz.

Wersja podróżna

Pizzacone jest wariacją na temat pizzy calzone. Ma ona postać pieroga wypełnionego sosem pomidorowym oraz wybranymi dodatkami.